BIBLIOTEKA – TU SIĘ DZIEJE

„Biblioteka – tu się dzieje!” to  nowy projekt partnerski Fundacji Szafa Gra i Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach realizowany ze środków Ministerstwa Kultury   i Dziedzictwa Narodowego. W czerwieńskich bibliotekach ruszają szkolenia dla bibliotekarzy i spotkania z pisarzami. Powstaje także Gabinet Literatów: Wilhelma Szewczyka, Stanisława Krawczyka i Zdzisława Pietrasa, w którym pamiątki i rękopisy doczekają się stałej ekspozycji. Nad wystawą pracują architektka i historyk, efekty ich pracy poznamy w listopadzie.
Z wielką radością powracamy do Czerwionki-Leszczyn z kolejnym projektem. Rolą Fundacji Szafa Gra jest wspieranie instytucji takich jak tutejsza Biblioteka Publiczna – to niezwykłe miejsce, które stale się rozwija. Cieszę się, że jako animator kultury mogłam po raz drugi zaproponować cykl działań, które łączą wieloletnią tradycję Biblioteki z naszymi twórczymi pomysłami. Zapowiada się sporo wrażeń! – mówi Sandra Staletowicz, animatorka kultury                  i koordynatorka projektu.
Biblioteka w środowisku lokalnym ma do spełnienia wiele zadań społecznych, jednym z nich jest przypominanie mieszkańcom o ich tożsamości i kulturalnym dorobku środowiska. Dlatego bardzo się cieszę, że tworząc gabinet literatów będziemy mogli uporządkować  i usystematyzować pamiątki oraz dzieła trzech literatów pochodzących z Czerwionki-Leszczyn. – mówi Aleksandra Pietruszewska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach.
Projekt “Biblioteka – tu się dzieje” rozpoczęto podczas Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego z udziałem gwiazdy TVP, Marty Manowskiej oraz zaproszonych gości. Kolejnymi wydarzeniami w projekcie będą spotkania z autorami literatury dziecięcej, Agnieszką Tyszką i Joanną Wachowiak. Z pisarkami dzieci spotkają się w Czerwionce, Palowicach i Leszczynach. Więcej informacji o aktualnych wydarzeniach projektu znajdziemy na stronach internetowych Biblioteki oraz Fundacji Szafa Gra.