DZIAŁANIA Z BIBLIOTEKAMI

 

pre_tekst – od książki do sztuki

O projekcie

Pre_teksty był to projekt prowadzony w 2017 roku w Czerwionce-Leszczynach, który powstał dzięki współpracy Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach z Fundacją Szafa Gra.

Projekt otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dzięki wsparciu finansowemu w Czerwionce-Leszczynach gościliśmy niezwykłych pisarzy. Swoim udziałem zaszczycili nas m.in. Janusz Leon Wiśniewski i Andrzej Pilipiuk.

Każdemu spotkaniu towarzyszyła akcja promocyjna – ROZGRZEWKA LITERACKA. Mająca na celu zachęcić wszystkich mieszkańców miasta, aby przed spotkaniem z autorem sięgnąć po jego dzieła. W projekcie odbywały się m.in. warsztaty , turniej gier fantastycznych, wyjazdy do teatru.

Poniżej przedstawiamy cykle spotkań jakie miały miejsce w ramach projektu.

Cykl 1 – Sztuka Młodego Czytelnika

W maju zachęcamy do czytania książki Aleksandry Cieślak pt. “Książka do zrobienia”.

Spotkanie i warsztaty z autorką odbędą się 25 maja 2017r. o godz. 10:00 w salach Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach. Obowiązują zapisy.

Cykl 2 – Sztuka Poruszania Emocji

W czerwcu zachęcamy do czytania książki Janusza L.Wiśniewskiego pt. “S@motność w sieci”.

Spotkanie z autorem odbędzie się 23 czerwca 2017r. o godz. 18:00 w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach. Wstęp wolny!

Cykl 3 – Sztuka Pięknego Mówienia

We wrześniu zachęcamy dzieci i młodzież do lektury książek Michała Rusinka pt. „Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka” oraz „Pypcie na języku”.

Warsztaty z autorem odbyły się 7 września 2017r. o godz. 9:00 i 11:00 w Bibliotece Publicznej  w Czerwionce-Leszczynach.

Cykl 4 – Sztuka Reportażu

We wrześniu zachęcaliśmy młodzież i dorosłych do lektury książek Grażyny i Wojciecha Jagielskich. W ramach rozgrzewki czytelniczej proponowaliśmy „Miłość z kamienia”.

Spotkanie z autorami odbyło się 26 września 2017r. o godz. 17:00 w Bibliotece Publicznej  w Czerwionce-Leszczynach.

Cykl 5 – Sztuka Wyobraźni

W październiku zagłębiliśmy się w  świat literatury fantastycznej. Zachęcaliśmy młodzież i dorosłych do lektury książek Andrzeja Pilipiuka. W ramach rozgrzewki czytelniczej proponowaliśmy m.in.  cykl o Jakubie Wędrowyczu.

2 października 2017r. o godz. 17:00 w Bibliotece Publicznej  w Czerwionce-Leszczynach odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukiem.

6 października 2017r. odbył się Wieczór gier fantasy.

Cykl 2- Sztuka Poruszania Emocji

W listopadzie kontynuujemy spotkania cyklu „Sztuka poruszania emocji” – serdecznie zapraszamy na spotkanie z kolejnymi pisarzami w Bibliotece Publicznej i zachęcamy do lektury ich książek.

24 listopada 2017r. o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie z  Andrzejem Kapłankiem, towarzyszące premierze jego najnowszej książki „Gizdy”.

27 listopada 2017r. o godz. 10:00 zapraszamy natomiast młodzież na spotkanie z  Thomasem Arnoldem – zapisy dla szkół prowadzi Biblioteka.

Cykl 6 – Sztuka Teatru

W listopadzie przyglądamy się związkom literatury z teatrem. 25 listopada 2017r. naszym gościem będzie Pani Magdalena Zawadzka, wybitna aktorka, a także pisarka.

W ramach rozgrzewki literackiej przed spotkaniem z autorką zapraszamy dzieci i młodzież na warsztaty pt. „Czego aktorzy szukają w bibliotece” prowadzone przez sekretarza literackiego Teatru Śląskiego, Miłosza Markiewicza.

 

 
 

Biblioteka – tu się dzieje!

„Biblioteka – tu się dzieje!” to kolejny z projektów, jaki mieliśmy przyjemność przeprowadzić w ramach projektu partnerskiego Fundacji Szafa Gra i Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W czerwieńskich bibliotekach odbywały się szkolenia dla bibliotekarzy i spotkania z pisarzami. Powstał także Gabinet Literatów: Wilhelma Szewczyka, Stanisława Krawczyka i Zdzisława Pietrasa, w którym pamiątki i rękopisy doczekały się stałej ekspozycji.

Tak pisaliśmy o projekcie:
Z wielką radością powracamy do Czerwionki-Leszczyn z kolejnym projektem. Rolą Fundacji Szafa Gra jest wspieranie instytucji takich jak tutejsza Biblioteka Publiczna – to niezwykłe miejsce, które stale się rozwija. Cieszę się, że jako animator kultury mogłam po raz drugi zaproponować cykl działań, które łączą wieloletnią tradycję Biblioteki z naszymi twórczymi pomysłami. Zapowiada się sporo wrażeń! – mówi Sandra Staletowicz, animatorka kultury                  i koordynatorka projektu.
Biblioteka w środowisku lokalnym ma do spełnienia wiele zadań społecznych, jednym z nich jest przypominanie mieszkańcom o ich tożsamości i kulturalnym dorobku środowiska. Dlatego bardzo się cieszę, że tworząc gabinet literatów będziemy mogli uporządkować  i usystematyzować pamiątki oraz dzieła trzech literatów pochodzących z Czerwionki-Leszczyn. – mówi Aleksandra Pietruszewska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach.
Projekt “Biblioteka – tu się dzieje” rozpoczęto podczas Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego z udziałem gwiazdy TVP, Marty Manowskiej oraz zaproszonych gości. Kolejnymi wydarzeniami w projekcie będą spotkania z autorami literatury dziecięcej, Agnieszką Tyszką i Joanną Wachowiak. Z pisarkami dzieci spotkają się w Czerwionce, Palowicach i Leszczynach. Więcej informacji o aktualnych wydarzeniach projektu znajdziemy na stronach internetowych Biblioteki oraz Fundacji Szafa Gra.