Kolejna edycja spacerów teatralnych

Stało się to już tradycją, że latem w Sosnowcu odbywają się spacery teatralne. W tym roku będą to cztery takie imprezy, w tym jedna dedykowana stricte dzieciom.

Już 6 sierpnia przewodnik i regionalista Artur Ptasiński zabierze nas w podróż śladami bohaterów Powstania Styczniowego. Spacer nosi tytuł „Od kapliczki do kapliczki, czyli z Pogoni do Milowic niespieszna przechadzka” i przebiegał będzie głównie w tych najstarszych sosnowieckich dzielnicach. W spacerze wezmą udział aktorzy Teatru Zagłębia Maria Bieńkowska i Piotr Zawadzki.

27 sierpnia zaplanowaliśmy spotkanie w nadgranicznej niegdyś miejscowości, a dziś dzielnicy Sosnowca – Modrzejowie. Przewodnik Grzegorz Onyszko opowie o historii dzielnicy w kontekście granicy z Prusami oraz żydowskiej społeczności, która niegdyś stanowiła o charakterze tego miejsca. Tu również w niecodziennych rolach zobaczymy aktorów. Tym razem będą to sami panowie: Michał Bałaga, Krzysztof Korzeniowski i Przemysław Kania. Spacer zatytułowano: „Spacer po dawnym miasteczku Modrzejów” i spodziewamy się, że dzięki przewodnikowi i naszej wyobraźni ujrzymy pozostałości tego co kiedyś stanowiło klimat zachodniomałopolskiej osady.

Trzeci spacer zapowiada się wyjątkowo. 10 września zapraszamy do spacerowania rodziców wraz z dziećmi. Spacer nosi tytuł: „Z Sosnowca w szeroki świat” i będzie opowiadał o słynnych mieszkańcach Sosnowca, którzy stąd wyjechali i zrobili tam światową karierę. Wśród nich był Paul Godwin, autor muzyki do filmów Walta Disneya, m.in. do słynnej Myszki Miki. Wędrówkę poprowadzą pedagożki Justyna Czarnota i Agata Kędzia. Na ten spacer obowiązują zapisy.

Ostatnim tegorocznym spacerem będzie wędrówka zatytułowana „Maczki, dawna Granica – spacer śladem bohaterów znad Białej Przemszy”. Poprowadzi ją Paweł Duda, historyk, nauczyciel i wykładowca, pasjonat historii regionu. Ta ważna kiedyś miejscowość, ostatnia stacja kolejowa wielkiego imperium carskiego jest dziś peryferyjną dzielnicą Sosnowca, pełną industrialnych pozostałości po czasach świetności. Dużo jest tu też uroku miejscowości wypoczynkowej, bo i taką rolę pełniły kiedyś Maczki. Podczas spaceru spotkamy się też a aktorami Teatru Zagłębia – Mirosławą Żak i Tomaszem Muszyńskim.

Plan spacerów:

Od kapliczki do kapliczki – wycieczka piesza z Pogoni do Milowic

13 sierpnia 2023 (niedziela), godz. 10.00

Prowadzenie: Artur Ptasiński

„Spacer po dawnym miasteczku Modrzejów”

27 sierpnia 2023, godz. 10.30

Prowadzenie: Grzegorz Onyszko

Z Sosnowca w szeroki świat

10 września 2023 godz. 12.00, (spacer dla dzieci + rodziców, na ten spacer obowiązują zapisy)

Prowadząca: Justyna Czarnota i Agata Kędzia

„Maczki, dawna Granica – spacer śladem bohaterów znad Białej Przemszy”

16 września 2023 (sobota), godz. 10.00

Prowadzenie: Paweł Duda

Spacery teatralne literacko-historyczne zostały dofinansowane przez Miasto Sosnowiec w zakresie wsparcia kultury.