Teatr Naumiony w programie Teatr Polska

Teatr Naumiony ze spektaklem „Kopidoł” w reż. Iwony Woźniak otrzymał dofinansowanie objazdów w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie – Teatr Polska.

 Spektakl “Kopidoł” Teatru „Naumiony” to historia grabarza i jego rodziny osadzona w 50 – latach XX wieku na terenie malutkiej wioski na Górnym Śląsku. Tragikomiczna opowieść o losach wielopokoleniowej rodziny, w której codzienność zakłóca śmierć seniora rodu. W przedstawieniu wykorzystano obrzędy pogrzebowe, które jeszcze do niedawna kultywowano na Śląsku, a także stare pieśni pogrzebowe śpiewane w domach. Całość zagrana w gwarze śląskiej. Pomimo bardzo poważnej tematyki spektakl utrzymany jest w konwencji tragikomedii, gdzie dość zabawne perypetie rodzinne przeplatają się z śląską obrzędowością.

Spektakl powstał dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Gminy Ornontowice, ARTerii Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach oraz Fundacji Szafa Gra.

Amatorski Teatr Naumiony, działający przy ARTerii – Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach, funkcjonuje od 2004 roku. Głównym założeniem grupy jest promocja śląskiej gwary, historii i zwyczajów naszego regionu poprzez pokazywanie w spektaklach teatralnych losów wielu pokoleń mieszkańców Śląska.

ARTeria Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach to „Miejsce dla ludzi z pasją”, które stwarza przestrzeń dla rozwoju różnorodnych zainteresowań. Jednym z najistotniejszych obszarów działań instytucji, jest zachowanie i promocja śląskiego dziedzictwa kulturowego, przez zastosowanie niestandardowych działań i nowoczesnych form przekazu.

Udział w programie “Teatr Polska” to dla teatrów możliwość dotarcia ze spektaklami do nowych widzów, głównie z niewielkich miejscowości, oddalonych od siedziby danego teatru. To spotkanie z publicznością, która na co dzień ma utrudniony dostęp do oferty kulturalnej. Program sprzyja nawiązaniu kontaktów między teatrami i organizacjami pozarządowymi a ośrodkami kultury, które mogą zaowocować dalszą współpracą twórczą.

“Teatr Polska” jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.polska.e-teatr.pl

www.instytut-teatralny.pl

e-teatr.pl