Teatr Naumiony zagra w ramach programu Teatr Polska!

Teatr Naumiony w tym miesiącu (październik) wyrusza w trasę ze spektaklem “Last Minute” w ramach projektu Teatr Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. To już trzeci ze spektakli Teatru Naumionego, który został doceniony przez komisję z Instytutu Teatralnego i znalazł się w gronie wybranych spektakli (wcześniejsze spektakle, które teatr w ramach wcześniejszych edycji projektu Teatr Polska, to  “Szac” i “Kopidoł”). 

Tym razem Naumiony zagra w miejscowościach znajdujących się w województwie śląskim i małopolskim. Spektakl “Last Minute” jest grany w gwarze śląskiej. W spektaklu to rdzenni mieszkańcy Górnego Śląska snują opowieść o wyzwaniach transformacji i jej wpływie na kształt lokalnych obyczajów. Głównym bohaterem przedstawienia jest młody górnik podejmujący pracę na pobliskiej kopalni. Pod wpływem rosnącego prestiżu społecznego oraz korzyści materialnych, postanawia czerpać z życia garściami i planuje wymarzone wakacje w stylu „last minute”. 

Reżyserem spektaklu jest Iwona Woźniak – znana reżyserka i pedagożka teatralna, a także aktualnie dyrektor Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Z teatrem Naumionym jest związana od 2009 roku. To właśnie dzięki jej pracy Teatr Naumiony odniósł sukces, czego dowodem są liczne nagrody m.in. nagroda Ministra Kultury oraz nominacja do „Złotych Masek” Województwa Śląskiego w kategorii wydarzenie teatralne 2014.

Teatr Naumiony sam nazywa się teatrem amatorskim, bo tworzą go ludzie z pasji do teatru. To wielopokoleniowy zespół, którego członkowie mówią jednogłośnie, że to ich “druga rodzina”. A podróże z rodziną jak wiemy są bardzo ciekawe. Zatem już 21 października zagramy pierwszy ze spektakli w ramach projektu Teatr Polska, a miejsca i daty wszystkich naszych grań zamieszczamy poniżej. 

Zapraszamy do ośrodków kultury i spotkania z Teatrem Naumionym! 

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Pokazy spektakli TEATR POLSKA trwają od 1 września do 30 listopada 2023 r.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.teatrpolska.pl i www.facebook.com/TeatrPolska