Warsztaty

Tak pracujemy na warsztatach “Lata w teatrze”!
 

Dzień 1

A więc do roboty…
Zaczęło się. Za nami pierwszy dzień „Lata w Teatrze”. To dziś uczestnicy zostali podzieleni na grupy, w których będą pracować przez najbliższe dwa tygodnie. Jak to w takich przypadkach bywa – już na początku były przesunięcia i przetasowania. Ostatecznie, po ustaleniu grup i zapoznaniu się z koncepcją przygotowywanego spektaklu, uczestnicy rozpoczęli pracę. W projekcie bierze udział prawie 40 osób, więc aby zapewnić komfort pracy, powstały dwie grupy aktorskie – jedną z nich prowadzą Bartłomiej Błaszczyński i Olga Chrzan, a drugą Dariusz Wiktorowicz i Mikołaj Karczewski. Dodatkowo, grupy zostały podzielone na pół – każda z połówek do południa będzie pracować z jednym instruktorem, a potem nastąpi zamiana. I tak minie czas do przerwy obiadowej. Każdy dzień kończyć będzie spotkanie podsumowujące dzień, połączone z integracją w ramach pedagogiki zabawy.
Temat katowickiej edycji „Lata w Teatrze” brzmi bowiem „Zabawa – bajki i bery”. Inspirację dla działań warsztatowych oraz późniejszego pokazu stanowić mają śląskie legendy zebrane przez prof. Dorotę Simonides. Jak się jednak okazuje, to nie wszystko – Jacek Jabrzyk, reżyser, który przygotowuje z uczestnikami finałowy spektakl twierdzi, że szukał inspiracji także we współczesności i nowych formach zabawy. Odnalazł ją w grach… komputerowych. „W śląskich opowieściach jest taka postać jak Utopiec. Mówiąc w dużym skrócie, ujawnia on ludzkie grzechy i przywary, a następnie wciąga człowieka pod wodę. Naszą wodą będzie świat wirtualny.” Właśnie taką koncepcję usłyszeli na otwarciu dnia uczestnicy. W ciągu najbliższych dni będą wymieniać się pomysłami i pracować nad pomysłami etiud.
Pierwszy dzień to jeszcze moment rozruchu. Ludzie dopiero wrócili z wakacji, potrzebują więc chwili, aby skupić się na nowym zadaniu. Dlatego praca w grupach miała dziś bardziej charakter wprowadzający. Uczestnicy uczyli się pracy w grupie, zapoznawali z konkretnymi teatralnymi dziedzinami i wykonywali wstępne ćwiczenia, które przygotują ich do dwóch tygodni intensywnego wysiłku. W teatrze, podczas pracy nad spektaklem, nie ma czasu na odpoczynek. I tej zasady wszyscy zdążyli się już nauczyć.
Grupa scenograficzna, prowadzona przez Barbarę WójcikWiktorowicz, zdążyła już dziś zapoznać się z warunkami technicznymi sceny, wykonać plany, a także spotkać się z reżyserem i scenarzystką. To oni podsuwali pierwsze pomysły na znane z internetu postacie, oglądali inspirujące filmiki i proponowali konkretne rozwiązania sceniczne.
1 sierpnia 2
Dariusz Wiktorowicz na pierwszym spotkaniu grupy aktorskiej
1 sierpnia 3
Rozpoczęcie warsztatów w grupie Bartka Błaszczyńskiego
1 sierpnia
Rozgrzewka grupy choreograficznej prowadzona przez Mikołaja Karczewskiego

Dzień 2

Na warsztatach takich jak te, nikt nie próżnuje. Ostatecznie ukształtowała się już grupa „reżyserska”, w której znaleźli się uczestnicy zainteresowani kompleksowym podejściem do tworzenia spektakli. Przez najbliższe dni będą pracować zarówno z reżyserem Jackiem Jabrzykiem, jak i Sandrą Jaworudzką oraz Miłoszem Markiewiczem, którzy będą z nimi tworzyć scenariusz powstającego spektaklu oraz nauczą ich myśleć o swojej twórczości bardziej teoretycznie.
Dziś młodzi reżyserzy odwiedzali pozostałe grupy warsztatowe i podpatrywali ich pracę. Uczestnicy pracujący z Mikołajem Karczewskim tworzą już pierwsze choreografie, a scenografowie pod okiem Barbary Wójcik-Wiktorowicz ruszyli w miasto podpatrywać rzeczywistość, którą później przetworzą na sceniczną. Dzień zakończyło spotkanie wszystkich grup, podczas którego rozmawialiśmy o tym, jak wyobrażamy sobie finałowy spektakl, co chcemy aby przekazał i jakie obawy z nim wiążemy.
2 sierpnia 2
Zarysy etiud na warsztatach Bartka Błaszczyńskiego
2 sierpnia 3
Olga Chrzan na warsztatach muzycznych
2 sierpnia
Spotkanie grupy reżyserskiej i aktorskiej pod okiem Jacka Jabrzyka

Dzień 3

Od dziś mamy już pierwsze teksty, które później znajdą się w finałowym spektaklu. Grupa reżyserska uczyła się pracować na otrzymanym materiale – czytali monolog na głos, skreślali niektóre partie tekstu, a następnie próbowali ustalić, kto powinien wypowiadać go podczas pokazu. To do tej pory jedyna grupa, która widziała pracę wszystkich uczestników. Obserwacje, których dokonują są niezwykle ważne – to od nich będzie potem zależeć, jakiego kształtu nabierze przedstawienie.
Ale pozostałe grupy też nie odpoczywają. Wszyscy aktorzy przygotowali już etiudy, które pokazywali reżyserowi i jego grupie. Jedna z etiud powstała nawet w formie vloga nagranego telefonem komórkowym. Mamy już coraz więcej materiału do późniejszej pracy. Dziś swoją wędrówkę po pozostałych grupach warsztatowych rozpoczęli też scenografowie. W najbliższych dniach będą podpatrywać światy tworzone za pomocą słowa, by potem połączyć je z plastyczną oprawą.
Dzień znów zakończyło spotkanie podsumowujące. Jest nas prawie 40 osób – potrzebujemy takich rozmów. W ciągu dnia grupy pracują ze swoimi prowadzącymi i (oprócz reżyserów oraz scenografów) nie mogą zobaczyć, co tworzą pozostali uczestnicy. Dlatego próbujemy wspólnie omówić kierunki, w których powinniśmy zmierzać przygotowując spektakl.
3 sierpnia 2
Dotarły do nas gadżety Instytutu Teatralnego – nerka to hit!
3 sierpnia 3
Jacek Jabrzyk przygląda się powstawaniu choreografii.
3 sierpnia 4
Grupa muzyczna ćwiczy popisowy numer
3 sierpnia  Przypinka Lwt – jesteśmy rozpoznawalni

Dzień 4

Goście, goście
Dziś odwiedziły nas dwie panie z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, które koordynują cały projekt „Lato w Teatrze”. Towarzyszyły wszystkim grupom w ich pracy, podpowiadały w rozterkach, a czasem nawet uczestniczyły w zajęciach. Powstały kolejne elementy scenariusza, które zostały przeczytane i opracowane przez reżyserów, a następnie rozdzielone wśród aktorów. Grupa reżyserska pracowała też dziś nad tzw. eksplikacją reżyserską – próbowali stworzyć wypowiedzi tłumaczące ideę finałowego spektaklu, a także nazywające wyzwania stojące przed twórcami.
Scenografowie dokończyli oglądanie pracy grup aktorskich, a następnie zniknęli prawie na cały dzień. Spędzili go na złomowisku, poszukując inspiracji i pracując nad pomysłami wykorzystania codziennych przedmiotów w pracy scenografa. Opracowali już pierwsze koncepcje, które będą teraz konsultowane z reżyserami.
Grupy aktorskie przygotowały przez ten czas dużo etiud – zarówno tanecznych, jak i muzycznych czy słownych. Nadchodzi czas, by zderzyć je wszystkie ze sobą. Wydaje się, że mamy już na tyle materiału, aby stworzyć finałowy spektakl. Teraz nadchodzi czas ostatnich dopracowań.
4 sierpnia 2
Prezentacja etiud
4 sierpnia 3
Tak pracuje grupa scenograficzna pod okiem Barbary Wójcik – Wiktorowicz
4 sierpnia 5 4 sierpnia
Próba do etiudy inspirowanej internetowym fitnessem.

Dzień 5

Półmetek i pokaz
Zamykamy pierwszy tydzień pracy. Było bardzo intensywnie, czasem nawet emocjonalnie. Pierwsza połowa dnia upłynęła pod znakiem ostatnich prób nad przygotowanymi etiudami, które następnie zostały zaprezentowane w obecności wszystkich uczestników. Po raz pierwszy zobaczyliśmy, nad czym pracowali inni. Okazało się, że stworzyliśmy naprawdę różnorodny wachlarz historii. Niektóre z nich są zabawne, inne wydają się smutne, a jeszcze inne dają mocno do myślenia. Na pewno jednak jesteśmy też już w stanie powiedzieć co nieco o tym, jak funkcjonuje internet – po co go używamy, co w nim umieszczamy i dlaczego stał się dla nas tak ważny. Wygląda na to, że czeka nas bardzo interesujący spektakl. Od poniedziałku kończymy pracę warsztatową, a zaczynamy próby nad konkretnymi elementami pokazu. Tymczasem przed nami chwila na zasłużony odpoczynek.
 
5 sierpnia 2
Etiudy przygotowane przez grupę choreograficzną
5 sierpnia 3 5 sierpnia 4

Dzień 6

FormatFactoryDSC_9269_wm
 

Dzień 7

FormatFactoryDSC_9709_wm

Dzień 8

FormatFactoryDSC_1338_wm FormatFactoryDSC_1432_wm

Dzień 9

FormatFactoryDSC_9922_wm FormatFactoryDSC_0060_wm

Dzień 10

FormatFactoryDSC_0129_wm FormatFactoryDSC_1691_wm

Dzień 11 – premiera!

FormatFactoryDSC_1834_wm