Teatr Naumiony zamyka sezon trzema nowymi spektaklami

Nie ma wątpliwości, że 2019 rok to wyjątkowy rok dla zespołu z Ornontowic, który właśnie w tym roku zdobył Złotą Maskę, zakwalifikował się do finału konkursu The Best Off, a na sejmikach teatrów wiejskich wywalczył Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za spektakl “Szac”, z którym ponownie ruszy w trasę dzięki projektowi Teatr Polska.


Ale to nie wszystko – Teatr Naumiony na sam koniec sezonu postanowił znowu zaskoczyć przygotowując spektakl dla najlepszej ale też wymagającej publiczności – tak powstał “Utopek” – czarująca baśń, rodem ze śląskiego bestiariusza, w którym starsze kobiety wcielają się w przewodniczki po świecie rodzimej mitologii. Spektakl pełen interakcji
z najmłodszymi, wzbogacony teatrem cieni, lalkami w nieszablonowy sposób nawiązuje do historii utopków pokazując ich wcale niejednoznaczną naturę.


Adepci Akademii Teatru Naumionego mieli okazję zrewanżować się swoim starszym kolegom i koleżankom – przygotowali spektakl i pokaz teatralny podsumowujący rok ciężkiej pracy. Najmłodsza grupa wystąpiła ze spektaklem “Jak górnik Bulandra diobła oszukoł” w reżyserii Justyny Świerkot. Przedstawienie zostało docenione na Objazdowym Festiwalu Teatralnym Dilettante i podczas kiedy Teatr Naumiony ruszał w trasę po Polsce, młoda akademia również zaprezentuje spektakl podróżując po Małopolsce. 

 

Starsza grupa Akademii, działająca od stycznia bieżącego roku również zaskoczyła energetycznym pokazem po warsztatowym – zapowiedzią nowego spektaklu, którego premierę planują na jesieni. Od początku grupa młodzieży chciała pracować nad zupełnie nowym, własnym spektaklem. W stworzeniu scenariusza i całej koncepcji spektaklu pomagali im Iwona Woźniak (reżyseria), Maciej Dziaczko (dramaturgia), Natalia Dinges (choreografia) i Katarzyna Dudziak (muzyka). Artefaktem wokół którego toczy się fabuła są stare rodzinne fotografie oraz postać babci, która postanowiła wyrwać się
z konwencji starszej pani i zostać gwiazdą. Podczas pokazu zobaczyliśmy trzy, bardzo różnorodne sceny , dzięki którym już teraz przeczuwamy, że powstający na ich bazie spektakl będzie niezwykły.

Tym samym Teatr Naumiony wraz z Fundacją Szafa Gra zamknął sezon teatralny 2018/2019 aż trzema różnymi spektaklami – ogromny potencjał, energia i optymizm, z którym wkraczają w kolejny sezon, pozwala nam spodziewać się kolejnych sukcesów, których serdecznie im życzymy.