Witom_Żegnom – premiera w CKK

Od kilku miesięcy mieliśmy zaszczyt pracować przy powstawaniu niezwykłego spektaklu  – “Witom_Żegnom” w reżyserii Remigiusza Brzyka zostanie premierowo zaprezentowany 14 listopada (sobota) o godz.17:00 w Centrum Kultury Katowice.

Spektakl jest próbą ujęcia fenomenu orkiestr dętych na Śląsku, które przybierają formę ruchu społeczno – artystycznego. Fundamentem działalności orkiestr jest wspólna idea muzykowania połączona z ponadpokoleniowymi tradycjami. Niejednokrotnie w tych formacjach grywały całe rodziny, a umiejętności muzyczne przekazywane były z ojców na synów. Dzisiaj w orkiestrach grają również kobiety. O kształcie i kierunku rozwoju orkiestr decydują pokolenia wybitnych kapelmistrzów. Niezwykłym zjawiskiem jest fakt, że orkiestry dęte górnicze – mimo zamknięcia kopalń – grają dalej!

Spektakl opiera się na sile 45-osobowej orkiestry górniczej (dzisiaj, po zamknięciu kopalni, jest to orkiestra dęta). Jej członkowie jednak ciągle grają w mundurach górniczych. Jest to świadectwo tożsamości, przywiązania i szacunku do ziemi, tradycji Górnego Śląska.

Przygotowania do spektaklu trwały od ponad roku. W tym czasie zebrane zostały historie – nagrania z członkami orkiestr stały się szkieletem scenariusza i są autentycznym zapisem jej bohaterów. Orkiestra na scenie mówi za pomocą instrumentów, ich głosem jest aktor Marcin Gaweł, współtwórca spektaklu, na scenie pojawiający się w roli Białego, Genius Loci orkiestr.

Silnym kontrapunktem muzycznej narracji jest obecność profesora Zbigniewa Kadłubka, który występuję w swojej roli – wykładowcy, akademika, miłośnika Śląska. Referat Profesora to pełna pasji, niezwykłych faktów opowieść o śląskiej codzienności i żywą obecnością orkiestr.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spektaklu – bezpłatne wejściówki można odbierać w CKK.