Newsletter subscribe

O projekcie

W Czerwionce-Leszczynach rusza właśnie projekt „pre_tekst – od książki do sztuki„, który powstał dzięki współpracy Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach z Fundacją Szafa Gra.

Projekt otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dzięki wsparciu finansowemu w Czerwionce-Leszczynach będziemy gościć niezwykłych pisarzy. Swój udział zapowiedzieli już m.in. Janusz Leon Wiśniewski i Andrzej Pilipiuk.

Każdemu spotkaniu będzie towarzyszyła akcja promocyjna – ROZGRZEWKA LITERACKA. Wszystkich mieszkańców miasta będziemy zachęcać, aby przed spotkaniem z autorem sięgnąć po jego dzieła. W projekcie przewidzieliśmy także różne dodatkowe atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Zaplanowano m.in. warsztaty , turniej gier fantastycznych, wyjazdy do teatru. Wydarzenia będą odbywały się w Bibliotece oraz w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym.

25 maja rozpoczynamy pierwszym cyklem tematycznym – SZTUKA MŁODEGO CZYTELNIKA. Gościem biblioteki będzie Aleksandra Cieślak, autorka niezwykłej „Książki do zrobienia”. W warsztatach tworzenia własnej książki wezmą udział uczniowie.

9 czerwca zapraszamy na nasze stoisko podczas Industriady na Osiedlu Patronackim – będziemy rozdawać specjalnie przygotowane zakładki do książek i zdradzimy, kto jeszcze nas odwiedzi.

Wszystkie aktualności będą pojawiały się na stronach www.szafagra.org, na facebooku Fundacji oraz na stronach Biblioteki.

Cykl 1 – Sztuka Młodego Czytelnika

W maju zachęcamy do czytania książki Aleksandry Cieślak pt. "Książka do zrobienia".

Spotkanie i warsztaty z autorką odbędą się 25 maja 2017r. o godz. 10:00 w salach Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach. Obowiązują zapisy.

Cykl 2 – Sztuka Poruszania Emocji

W czerwcu zachęcamy do czytania książki Janusza L.Wiśniewskiego pt. "S@motność w sieci".

Spotkanie z autorem odbędzie się 23 czerwca 2017r. o godz. 18:00 w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach. Wstęp wolny!

Cykl 3 – Sztuka Pięknego Mówienia

We wrześniu zachęcamy dzieci i młodzież do lektury książek Michała Rusinka pt. „Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka” oraz „Pypcie na języku”.

Warsztaty z autorem odbędą się 7 września 2017r. o godz. 9:00 i 11:00 w Bibliotece Publicznej  w Czerwionce-Leszczynach. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

Cykl 4 – Sztuka Reportażu

We wrześniu zachęcaliśmy młodzież i dorosłych do lektury książek Grażyny i Wojciecha Jagielskich. W ramach rozgrzewki czytelniczej proponowaliśmy „Miłość z kamienia”.

Spotkanie z autorami odbyło się 26 września 2017r. o godz. 17:00 w Bibliotece Publicznej  w Czerwionce-Leszczynach.

Cykl 5 – Sztuka Wyobraźni

W październiku zagłębiliśmy się w  świat literatury fantastycznej. Zachęcaliśmy młodzież i dorosłych do lektury książek Andrzeja Pilipiuka. W ramach rozgrzewki czytelniczej proponowaliśmy m.in.  cykl o Jakubie Wędrowyczu.

2 października 2017r. o godz. 17:00 w Bibliotece Publicznej  w Czerwionce-Leszczynach odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukiem.

6 października 2017r. odbył się  natomiast na Wieczór gier fantasy.

Cykl 2- Sztuka Poruszania Emocji

W listopadzie kontynuujemy spotkania cyklu „Sztuka poruszania emocji” – serdecznie zapraszamy na spotkanie z kolejnymi pisarzami w Bibliotece Publicznej i zachęcamy do lektury ich książek.

24 listopada 2017r. o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie z  Andrzejem Kapłankiem, towarzyszące premierze jego najnowszej książki „Gizdy”.

27 listopada 2017r. o godz. 10:00 zapraszamy natomiast młodzież na spotkanie z  Thomasem Arnoldem – zapisy dla szkół prowadzi Biblioteka.

 

Cykl 6 – Sztuka Teatru

W listopadzie przyglądamy się związkom literatury z teatrem. 25 listopada 2017r. naszym gościem będzie Pani Magdalena Zawadzka, wybitna aktorka, a także pisarka.

W ramach rozgrzewki literackiej przed spotkaniem z autorką zapraszamy dzieci i młodzież na warsztaty pt. „Czego aktorzy szukają w bibliotece” prowadzone przez sekretarza literackiego Teatru Śląskiego, Miłosza Markiewicza.